Kontakt

Nick:Myst_cz
Jméno: Petr Seiner
Email: myst_cz@yahoo.com

Výroba návazce...

28.2.2010 NOVINKA Trvalý odkaz

...tak a jsem zpět z dalším dílem seriálu o tvorbě návazců Carolina a Texas.

Jak jsem psal minule sehnat hotový návazec nebo jen potřebné díly nebylo vůbec jednoduché, protože v oblíbeném krámku nic z toho co jsem sháněl v požadovaném tvaru neměli a jezdit po Praze (jsem z Prahy) jen kvůli drobnostem nemělo smysl.

Takže jsem se zamyslel nad problémem jak návazec vytvořit vlastníma rukama.

První co potřebuju je kónické průběžné olůvko s upraveným koncem směrem k háčku do tvaru trychtýře. Což samozřejmě na krámě nebylo a tak jsem si vzal pár (6 kusů) klasického oboustranně kónického průběžného olůvka a to ve dvou rozměrech jednak s úmyslem mít dvě provedení zatížení a jednak jen tak s čím to půjde lépe:-)

Samotný postup tvorby zátěže:

Materiál:
6 kusů průběžných oboustranně kónických olůvek velikost 8,5g a 9,5g

Nástroje:
tzv. kobercový nůž,
prkýnko na maso (nebo jiný prvek na ochranu stolu před pořezáním desky by manželka
J),
aku vrtačka,
1mm vrtáček do železa,
vrták do železa o průměru stejném jako nejširší část olova, v mém případě cca 7mm

Pracovní postup:
Jednotlivá olůvka pomocí kobercového nože rozříznete v polovině na dvě části. Je na nejvýš vhodné, aby jste řezali rovně, protože pak budete mít míň práce s tvořením roviny na konci olůvka a samotným použitím zahlubovacího vrtáku. Po rozříznutí vše pečlivě opracujete, aby na okraji řezu nezůstaly žádné otřepy, ne že by to mělo vliv na funkčnost, ale spíše z estetického hlediska a pak přeci jen možná také trochu kvůli možnosti přeříznutí vlasce v případě, že se dostane k takovýmto ostrým přechodům.
Po rozříznutí a očištění hran, můžete pomocí 7mm vrtáku začít pomalu "zahlubovat" kdo rozumí pojmu zahlubovat je ve výhodě kdo ne, tak je to postup při němž vytváříme v materiálu otvor pomocí vrtáku o větším průměru než je původní otvor za účelem stržení hran otvoru a vytvořením jakoby trychtýře do kterého pak např. šroub zapustíme celý, že vůbec z materiálu nekouká. je tzv zahlouben:-))
Takže v jedné ruce držíme polovinu očištěného olůvka a vrtákem v ruce druhé pomalu vyhlubujeme do olůvka otvor. Vrták je nutné vést, tak, aby byl uprostřed olůvka a trychtýř byl pravidelný po celém okraji olůvka. Po dostatečném zahloubení vše důkladně očistíme od zbytků olověných šponek, které při hloubení vznikaly.
Při hloubení trychtýře se nám bohužel stane, tedy alespoň mě, že se v otvoru pro vlasec udělá ostrý přechod, který hrozí možností přeříznutí vlasce při vláčení nástrahy. Takže je nutné jej odstranit, je několik možností jak to udělat...první je, že se pokusíte sehnat něco dostatečně tvrdého co protáhnete otvorem a co vám ostrou hranu uvnitř dírky strhne, nebo jako jsem to udělal já to vemete durch 1mm vrtákem (ručně nebo v aku vrtačce). Bacha na vrtání s aku, protože olůvko je měkké a tak postupujte jen po kouskách a vrták vždy o kousek vraťte, protože jinak se vám stane,. že se v olovu sekne a pak to v ruce neudržíte no a držet to v kleštích to prostě nejde.

Tááák vytvořili jsme si základ na návazec a příště napíšu jak to bude s materiálem na vábení....
 
p.s. Protože zatim nevím jak do blogu vložit obrázky a jestli to vůbec jde:-) Udělal jsem diskusi na diskusích:-) Návazce Carolina a Texas:-)) do které chci publikovat fotografie postupu výroby návazce. Takže cca za dva dny tam budou fotky, pokud někdo jo spěchá tak mu je můžu poslat emailem:-)
Průměrná známka: 1,50

Komentář ke článku (0)

Pokračování

23.2.2010 NOVINKA Trvalý odkaz

Takže jsem navštívil svůj oblíbený krámek s bláhovým domněním, že přijdu k pultu a řeknu "Dobrý den, potřebuji věci na návazce Carolina a Texas" zaplatím a půjdu...Ó jak jsem se spletl:-(, to že je to psané v časopise jako světově známá věc ještě neznamená, že to je známé v celém světě:.-) Takže po chvilce mračení pana prodavače:-) (asi přemýšlel:-) jsem dostal info, že o ničem takovém v životě neslyšel a, že mi tedy asi nepomůže...Hmm řekl jsem a s vědomím, že se zeptám jinde:-) se šel kouknout po ostatních věcech v krámku.

Po chvilce chození po krámku mě pan prodavač došel a se slovy co, že to vlastně je, ze mě začal tahat rozumy. Byl jsem velice mile překvapen, protože na takové chování nejsem v běžném obchodě zvyklí, ale pak mi došlo, že vlastně nejsem v běžném obchodě, ale jsem u rybářů:-)) No a tak jsem se jal vše vysvětlovat, rukama nohama jak že to vlastně oba návazce vypadají:-) no zábava byla:-) během toho mě napadla myšlenka ukázat vše v časopise, který se "shodou" okolností válel na pultě a byl to ten co se v něm psalo o světově známém způsobu rybolovu na návazce Carolina a Texas:-))))) Nechci dělat reklamu tomu nebo onomu časopisu...ale proč vlastně ne:-) Kupuji si časopis Rybář a jsem s ním nadmíru spokojen (cena, rozmanitost článků  fotky atd.) fakt dobrý!

No, takže po ukázce v časopise jsme začali společně pátrat po těch věcech v krámku, jenže bohužel nebyli jsme úspěšní neboť v krámku nic z požadovaných věci nebylo, nebo nebylo alespoň v požadovaném provedení:-))....no jenže když člověk něco chce tak za tím má jít...a jak jsem za tím šel tak to Vám napíšu zase příště:-)....

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)

Začátek...

21.2.2010 NOVINKA Trvalý odkaz

Ahoj všichni!
Párkrát jsem stejně jako už většina z Vás četl v rybářských časopisech "úžasný" ćlánek o "přívlačových" návazcích Carolina a Texas. Každý článek se předháněl v úžasném popisu těchto návazců a jejich "funkčnosti" na ryby...a tak jsem se rozhodl pod tímto tlakem tyto návazce vyzkoušet:-)....První věc co musím udělat je sehnat potřebné věci na návazce a tak se vypravím do svého oblíbeného krámku s rybařinou, abych vše obstaral...

Průměrná známka: 1,00

Komentář ke článku (0)

O blogu

13.2.2010 NOVINKA Trvalý odkaz

Zdravím všechny příznivce přívlačového rybolovu. Na tomto blogu bych se rád věnoval různým postupům pro lov ryb přívlačovou metodou jehož jsem vyznavačem:-)